• English
    • українська
  • українська 
    • English
    • українська
  • Увійти
Дивитися документ 
  • Головна
  • Періодичні видання ВНТУ
  • Наукові праці Вінницького національного технічного університету
  • Наукові праці ВНТУ. 2022. № 3
  • Дивитися документ
  • Головна
  • Періодичні видання ВНТУ
  • Наукові праці Вінницького національного технічного університету
  • Наукові праці ВНТУ. 2022. № 3
  • Дивитися документ
Сайт інституційного репозитарію ВНТУ містить роботи, матеріали та файли, які були розміщені докторантами, аспірантами та студентами Вінницького Національного Технічного Університету. Для розширення функцій сайту рекомендується увімкнути JavaScript.

Моделювання огляду території за допомогою безпілотних літальних апаратів на основі алгоритму оптимізації мурашиної колонії

Автор
Кулик, Я. А.
Книш, Б. П.
Папінов, В. М.
Дата
2022
Metadata
Показати повну інформацію
Collections
  • Наукові роботи каф. АІІТ [275]
  • Наукові праці ВНТУ. 2022. № 3 [5]
  • Наукові роботи каф. САІТ [421]
Анотації
В роботі розглянуто проблему визначення довжини оптимального маршруту, який дозволить виконати огляд території за найкоротший час, що важливо у разі виконання моніторингу лісів, річок, транспорту, будівель, сільськогосподарських угідь, підрахунку об`єктів тощо. Для вирішення цієїпроблеми запропоновано використання безпілотних літальних апаратів та різні методи оптимізації маршруту, серед яких можна виділити ймовірнісні методи пошуку рішення з мінімальним часом (MTS).Асаме евристику, крос-ентропійну оптимізацію, байєсівський алгоритм оптимізації та генетичні алгоритми, методи оптимізації ройового інтелекту на основі спостережень за живою природою (оптимізація мурашиних колоній (ACO), штучні колонії бджіл, зграї криланів тощо). Запропоновано використання алгоритму оптимізації мурашиної колонії, оскількице дозволяє дотримуватись балансу між різними параметрами, а саме обчислювальними ресурсамибезпілотних літальних апаратівта оптимальною довжиною маршруту його руху. Проведено експериментальні дослідження огляду території за допомогою безпілотних літальних апаратів зарізноїкількості ітерацій на основі алгоритму оптимізації мурашиної колонії шляхом моделювання в середовищахWeBotsта tsp-problem-ga-aco-comparisson, які є симуляторами різноманітних пристроїв, зокрема безпілотних літальних апаратів, щокомпенсує вплив зовнішнього середовища на керування польотом безпілотних літальних апаратів вбудованими програмними засобами для збереження поточного курсу руху безпілотних літальних апаратів. Встановлено, що використання алгоритму оптимізаціїмурашиної колонії дозволяє виконувати огляд території за менший час, ніж при використанні генетичного алгоритму, який являє собою стандартний алгоритм багатьох систем керування за замовчуванням, знаходячи при цьому баланс між оптимальністю маршруту та обчислювальними ресурсами.
URI:
http://ir.lib.vntu.edu.ua//handle/123456789/35907
Відкрити
113187.pdf (1.457Mb)

Інституційний репозиторій

ГоловнаПошукДовідкаКонтактиПро нас

Ресурси

JetIQСайт бібліотекиСайт університетаЕлектронний каталог ВНТУ

Перегляд

Всі архівиСпільноти та колекціїЗа датою публікаціїАвторамиНазвамиТемамиТипВидавництвоМоваУДКISSNВидання, що міститьDOIЦя колекціяЗа датою публікаціїАвторамиНазвамиТемамиТипВидавництвоМоваУДКISSNВидання, що міститьDOI

Мій обліковий запис

ВхідРеєстрація

Статистика

View Usage Statistics

ISSN 2413-6360 | Головна | Відправити відгук | Довідка | Контакти | Про нас
© 2016 Vinnytsia National Technical University | Extra plugins code by VNTU Linuxoids | Powered by DSpace
Працює за підтримки 
НТБ ВНТУ